Par mums

Esam artizāniska mazā sidra darītava no Smiltenes apkārtnes. Juridiski Abuls sidrs ir pavisam svaigs, bet sidra darīšana ir sākta jau 2000.gadā, katru gadu kaislīgi ekspermentējot mājās ar vietējiem āboliem. Vēlāk iedvesma gūta viesojoties sidra zemēs Normandijā, Astūrijā, Somersetā un Basku zemē. Kopš 2018. gada es turpinu kā Abuls sidrs sidrdaris savā lauku sētā Smiltenes pievārtē pie ābeļdārza no jauna izbūvētajā sidra pagarbā Abula upes pašā augštecē.

Par sidru

Pa šiem gadiem mana filozofija par Latvijas sidru ir vairākkārt mainījusies, un visticamāk tā turpinās mainīties. Latvijā un apkārtējā reģionā nav senu sidra darīšanas tradīciju, tādēļ mēs sakaitāmies kā Jaunā sidra pasaule. Iespējams, mums nav klasisku sidra ābolu šķirņu, bet mēs esam daudz brīvāki jaunu un dažādu sidra pagatavošanas metožu izmantošanā. Kas gan var būt labi, gan slikti, bet noteikti interesanti un tas ir forši.
Manuprāt, Latvijas sidrs ir loģiskākais vietējais dzēriens. Līdzīgi kā citviet vīns, tas atspoguļo reģiona klimatiskos, augsnes, bioloģiskos un ģeogrāfiskos apstākļus. Ar sidru var nogaršot katra reģiona vasaru. Viens no Abuls sidrs ceļiem ir ļoti lokālu sidra šķirņu meklēšana un izmantošana, bet tā attīstīšana prasa laiku. Mēs esam atvērti Jaunās pasaules sidra pagatavošanas pieejai, izmantojot baltvīna pagatavošanas metodes, kas ļauj maksimāli saglabāt sidra svaigumu un vietējo abolu aromātu. Esam mēģinājuši arī sidru apiņojot un papildināt ar vietējām savvaļas ogām, ļaujoties dabīgām rūgšanām, bet atceroties ka visa pamatā ir abols.

Dārzs un pagarbs

Pagrabs celts 2018. gadā pašu spēkiem. Šeit sidrs tieks spiests, raudzēts, blendēts, garšots un pildīts pudelēs un mucās. Visa sidra raudzēšana notiek nerūsējošā tērauda tvertnēs. Sidra darīšana ir sezonāla, rudenī tieks spiesta  sula, ziemā un pavasarī raudzē, vasaras sākumā pilda pudelēs un dzer vasarā. Mēs piemērojam sidra darīšanas procesu dabiskajām temperatūras svārstībām, un pagrabs ir ideāla vieta kur to darītu.

Sidra dārzā aug aptuveni 400 ābeles - dažas angļu īpašas sidra ābles, vietējās mežābeles, paradīzes ābolu un lokālās vēlās rudens ābolu šķrnes. Sidrs sākts stādīt 2012. gadā un pakāpeniski tiek piestādītās jaunas ābolu šķirnes, kā arī sidram nepiemērotās sķirnes tiek aizstātas ar piemērotām. Īsts sidrs joprojām Latvijā ir pašā attīstības sākumā un lai apgūtu un saprastu kuras šķirnes pie mums aug, vai kuras no vietējām šķirnēm sidram ir piemērotākās prasa laiku - gadus. Mēs ejam šo ceļu, meklējot īstās ābolu šķirnes Latvijas dabā - mežmalās, grāvjos, pamestos dārzos.

Sidra darītava Abuls

Adrese: "Vecsprenīši", Launkalnes pagasts, Smiltenes novads, LV-4729
SIA Urtica, reģistrācijas nr. 40103605745
PVN maksātāja nr. LV40103605745

Pasūtījumiem un saziņai lūdzu rakstiet vai zvaniet uz zemāk norādītajiem kontaktiem.


Tālrunis: +371 29612267
E-pasts un web: [email protected]; www.abuls.lv
Adrese: Vecsprenīši, Launkalnes pagasts, Smiltenes novads, LV-4729